SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

A- Standart Yağ Keçeleri

Simmerring Yag Keçesi BAUX2, BAUSLX2

Disi kauçuk kapli, hafif ve orta derecede toza karsi koruma saglayan ilave toz dudakli (SL), DIN 3760’a uygun üretilmis standart bir üründür. Farkli tiplerde ve malzemelerde üretilmektedir. Standart malzeme 72 NBR 902’dir.

Simmerring Yag Keçesi BAUM, BAUMSL

Yüksek sicakliga ve kismen kimyasal asindiricilara dayanikli 75 FKM 585 malzemeden üretilmis, disi kauçuk kapli, yayli sizdirmazlik dudagina sahip standart bir üründür. Toz dudaksiz veya hafif ve orta derecede toza karsi koruma saglayan toz dudakli olarak üretilmektedir

Simmerring Pompa Keçesi BABSL

Hidrolik pompa, hidrolik motor ve hidrodinamik kavramalar gibi basinçli ekipmanlarda kullanilabilen, basinca dayanikli yag keçesidir. Toza karsi koruma saglayan toz dudakli olarak üretilmektedir. Standart Malzeme : 72 NBR 902. Yüksek sicaklik ve kimyasal uygulamalarda : Malzeme : 75 FKM 595.

Simmerring Yag Keçesi B1, B2, B1SL, B2SL

Kolay montaj saglayan açik (B1) ve kapali (B2) tipte, disi metal standart bir üründür. Toza karsi koruma saglayan toz dudakli (SL) olarak da üretilmektedir. Standart Malzeme : 72 NBR 902.

Simmerring Yag Keçesi B2PT

Çok yüksek sicakliklara ve kimyasal akiskanlara dayanikli, kuru çalismaya uygun, az yagli ortamlarda çalisabilen ve yapisma (stick-slip) durumu olan uygulamalarda kullanilabilen yag keçesidir. Metal dis gövde paslanmaz çelikten, sizdirmazlik dudagi PTFE malzemeden üretilmektedir.

Simmerring Yag Keçesi MSS 1

Standart Simmerring BA. . U. . SL yag keçesinin önüne, sinüs formlu bir sizdirmazlik dudagina sahip keçenin entegre edilmesiyle üretilmis sizdirmazlik sistemidir. Tahrik sistemlerinde (redüktörlerde) kullanilmak üzere tasarlanmistir. Yag tarafindan gelebilecek yabanci maddelere ve metal partiküllere karsi yag keçesini korumak amaciyla gelistirilmistir. NBR/FKM ve FKM/FKM malzeme kombinasyonlarindan üretilmektedir.

Simmerring Cassette Yag Keçesi Tip 1, 2, 3

Yag keçesi ve keçenin üzerinde çalistigi bir bilezikten meydana gelen bir kombinasyondur. Asiri tozlu ortamlarda çalisabilen, labirent entegre edilmis uzun ömürlü bir sizdirmazlik sistemidir. Keçeye entegre edilen ve üzerinde çalistigi bilezik çok iyi bir dinamik sizdirmazlik saglamaktadir. Kullanim Alanlari : Agirlikli olarak tarim ve is makinasi uygulamalari.

Simmerring Cassette HS (Yüksek Hiz) Yag Keçesi

Simmerring Cassette HS Yag Keçesinde sizdirmazlik dudaginin çalistigi bilezigin mile temas yüzeyinin metal (%50) ve kauçuk (%50) olmasi sebebiyle, metal yüzeyden mile dogru çok daha hizli bir isi transferi gerçeklesmekte ve böylece daha yüksek çevresel hizlara çikilabilmektedir. Bu tasarim sayesinde sizdirmazlik dudaginda olasi karbonlasma önlenmekte ve böylece %25 daha yüksek çevresel hizlara çikilabilmektedir

Simmerring Combi SF6, SF8, SF19 Yag Keçesi

Simmerring Combi Yag Keçesi, en az iki farkli parçanin kombinasyonundan olusmaktadir ve agirlikli olarak tarim ve is makinalarinda kullanilmaktadir. Bu yag keçelerinde bulunan PU dudak, eksenel hareketlerde de kismen sizdirmazlik saglamaktadir.

Simmerring MSC Yag Keçesi

NBR ve FKM malzemeden üretilmis, dis gövdesi korozyona karsi kaplanmis sactan veya paslanmaz çelikten üretilmektedir. Eksenel çalisan ve orta ile yüksek derecede toza karsi koruma saglayan toz keçesidir. Gres keçesi veya toz keçesi olarak kullanilabilmektedir.

PTFE malzemeden üretilmis Yag Keçesi

Sürtünme direnci çok düsük, mükemmel sizdirmazlik saglayan ve temizlenmesi kolay bir yag keçesidir. Keçeler kesikli olarak da üretilebilmektedir. Çalisma Sartlari : p: 0,6 MPa; t: –70 ile +200 °C; Çevresel Hiz : 18 m/s     Malzeme : PTFE. 9539 no’lu tip gida sanayinde kullanima uygundur.

Simmerring Radiamatic® R 35, R 36, R 37, R 58

Hadde yataklarinda, agir makina sanayindeki büyük redüktörlerde ve rüzgar türbinlerinin ana tahrik ünitesinde kullanilan yag keçeleridir. Çalisma Sartlari : p: 2,5 MPa, t: –30/–10 ile +100/+180 °C (malzemeye bagli olarak), v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Hadde yataklari, gemi sanayi, rüzgar türbinleri.

Simmerring Radiamatic® RS 85 Yag Keçesi

Agir makina sanayinde, dönen mil uygulamalarinda kullanilan yag keçeleridir. Çalisma Sartlari : p: 0,05 MPa; t: –30/–10 ile +100/+180 °C (malzemeye bagli olarak); v: 25 m/s. Kullanim Alanlari : Hadde yataklari, büyük redüktörler.

Simmerring Radiamatic® RHS 51 Yag Keçesi

Hadde yataklarinda ve agir makina sanayindeki büyük redüktörlerde kullanilan, yüksek çevresel hizlarda calisabilen yag keçeleridir. Disaridan yaglama yapmaya olanak saglayan radyal kanallara sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 0,02 MPa; t: –30/–10 ile +100/+150 °C (malzemeye bagli) v: 35 m/s. Kullanim Alanlari : Hadde yataklari, büyük redüktörler.

B- Hidrolik Keçeler

Merkel Nutring NI 300

Kisa iç dudaga sahip, asimetrik profilli ve iç çapinda destek dudagi olan poliüretan nutringdir. NI 300 içeri girebilecek toza karsi ilave koruma saglamaktadir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, destek silindirleri, presler.

Merkel Nutring T 20

Bogaz sizdirmazliginda kullanilan, kisa iç dudaga sahip, asimetrik profilli poliüretan nutringdir. T 20 nutring sizdirmazlik sistemlerinde sekonder sizdirmazlik elemani olarak kullanilir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar, tarim makinalari, presler, enjeksiyon makinalari, gemi hidroligi, destek silindirleri ve standart silindirler.

Merkel Nutring LF 300

Dinamik sizdirmazlik yüzeyinde özel tirtillari olan asimetrik profilli poliüretan nutringdir. LF 300 düsük sürtünme ile çalisir ve yapismama (stick-slip) özelligi ile öne çikar. Çalisma Sartlari : p: 32 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,6 m/s. Kullanim Alanlari : Mobil hidrolik, enjeksiyon makinalari.

Merkel Kompakt Bogaz Sız. Elemanı KI 320

Entegre destek halkasi ve destek dudagi olan poliüretan malzemeden üretilen kompakt bogaz sizdirmazlik elemanidir. Yüksek basinçlarda ve büyük akma bosluklarinda dahi güvenle kullanilabilmektedir. Ilave destek dudagi, olasi tozlarin sistem içerisine girmesini engellemektedir. Çalisma Sartlari : p: 50 MPa; t: –30 ile +110 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Agir is makinalari, teleskopik silindirler.

Merkel Nutring Syprim SM

Sizdirmazlik sistemlerinde sekonder sizdirmazlik elemani (örnegin T 20) ile birlikte kullanilan, poliüretandan üretilen iki parçali ön basinç keçesidir.Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari,enjeksiyon makinalari, gemi hidroligi, standart silindirler.

Merkel Kompakt Bogaz Sızdırmazlık Elemanı

Simetrik profilli poliüretan kompakt bogaz sizdirmazlik elemanidir. Özellikle dar çapli yuvalarda kullanilmak üzere tasarlanmistir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s.Kullanim Alanlari : Tasima ve istif makinalari, teleskopik silindirler, direksiyon silindirleri, tarim makinalari.

Merkel Omegat OMS-MR PR

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir baski ringinden olusan ve genel olarak sizdirmazlik sistemlerinde kullanilan ön basinç keçesidir. Patentli basinç tahliye özelligine (pressure relief ) sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa ; t:–30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli olarak); v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar, enjeksiyon makinalari, kumanda ve ayar cihazlari, gemi hidroligi, presler, haddehaneler, büyük silindirler.

Merkel Omegat

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir baski ringinden olusan, iki parçali bogaz sizdirmazlik elemanidir. Omegat OMS-S özellikle büyük çapli ve agir hidrolik sistemlerde kullanilmak üzere tasarlanmistir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli olarak); v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, baraj silindirleri, gemi hidroligi, haddehaneler, presler, manipulatörler.

Merkel Omegat

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan ve genel olarak sizdirmazlik sistemlerinde kullanilan ön basinç keçesidir. Omegat OMS-S PR büyük çapli ve agir sanayi hidrolik sistemlerinde kullanilmaktadir. Patentli basinç tahliye özelligine sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli); v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, haddehaneler, baraj silindirleri, presler, agir is makinalari, büyük silindirler.

Merkel Nutring T 24

Asimetrik profilli, kisa sizdirmazlik dudagina ve destek dudagina sahip nutringdir. Özellikle teleskopik silindirler gibi, dar yuvalar için tasarlanmis bogaz sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s.

Merkel Kompakt Boğaz Sızdırmazlık Elemanı TFMI

PTFE sizdirmazlik elemani ve elastomer bir baski ringinden olusan, iki parçali, çift etkili bir bogaz sizdirmazlik elemanidir. Düsük basinçli uygulamalarda kullanilmak üzere tasarlanmistir. Dar ölçülü yuvalar içindir ve düsük sürtünme ile çalismaktadir. Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –50 ile +200 °C (O–Ring malzemesine bagli olarak); v: 2 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Nutring NI 150, NI 250, NI 400

Asimetrik profilli, tek etkili elastomer bogaz sizdirmazlik elemanidir. NI 250 ve NI 400 akma bosluguna karsi direnç için destek ringli olarak üretilmektedir. NI 400 ayrica dinamik sizdirmazlik dudaginda bez takviyelidir. Çalisma Sartlari : p: NI 150 10 MPa, NI 250 25 MPa, NI 400 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlar için kullanilmaktadir.

Merkel Takım Keçeler ES, ESV

Bogaz sizdirmazliginda kullanilan çok parçali takim keçelerdir. Takim keçeler ayarlanabilir ve ayarlanamaz (glent baskili) tüm yuvalarda kullanilabilir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–15 ile +100/+140 °C (malzemeye bagli olarak); v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Demir çelik sektörü, presler, hurda presleri, gemi hidroligi, baraj silindirleri, döküm hatlari.

Merkel Kompakt Boğaz Sızdırmazlık Elemanı S 8<

Düsük basinçli sistemlerde mükemmel sizdirmazlik saglayan elastomer/ bez takviye’den üretilen bogaz sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 25 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Standart silindirler, teleskopik silindirler, takim tezgahlari.

Merkel Nutring NRS 0214

Çalisan sizdirmazlik dudagi tarafinda bez takviyesi olan, hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan iki parçali nutringdir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel Nutring NRS 0216

Hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan iki parçali nutringdir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel V-Packing V 1000 Takım Keçeler

Genellikle eski sistemlerde bakim onarim amaçli uygulamalarda kullanilan takim keçelerdir. Çalisma Sartlari : t: +100 °C. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel Omegat OMSU-MR

Poliüretan sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir O-Ring baski ringinden olusan bogaz sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –30 ile + 100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari.

Merkel Omegat OMSU-MR PR

Basinç tahliye (pressure relief ) özelligi olan poliüretan sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir O-Ring baski ringinden olusan bogaz sizdirmazlik elemanidir.Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari.

Merkel Kompakt Sızdırmazlık Elemanı Simko 300

Poliüretan sizdirmazlik elemani ve elastomer baski ringinden olusan, iki parçali, çift etkili kompakt piston sizdirmazlik elemanidir. Avantajlari : Yüksek statik ve dinamik sizdirmazlik özelligi, düsük sürtünme ve yapismadan çalisabilme özelligi. Baski ringi, yuvada dönmeyi ve devrilmeyi engellemektedir. Poliüretan parçadaki entegre basinç aktivasyon çikintilari "blow-by" efektinin olusmasini engellemektedir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari.

Merkel Omegat OMK-MR, OMK-E

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. OMK-MR çift etkili, OMK-E ise tek etkili pistonlarda kullanilmaktadir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli olarak) (OMK–E –30 ile +100 °C);v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Presler, tarim makinalari, enjeksiyon makinalari, haddehaneler, gemi hidroligi, araç üstü hidrolik ekipmanlar, kumanda ve ayar cihazlari.

Merkel Omegat OMK-S, OMK-ES

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. OMK-S çift etkili, OMK-ES ise tek etkili pistonlarda kullanilmaktadir. Agir hidrolik sistemlerde ve büyük çapli silindirlerde kullanilmak üzere tasarlanmistir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, haddehaneler, gemi hidroligi,presler, baraj silindirleri, manipülatörler.

Merkel Nutring NA 300

Kisa sizdirmazlik dudagina sahip, asimetrik profilli, tek etkili poliüretan piston sizdirmazlik elemanidir. Çok iyi statik ve dinamik sizdirmazlik özelligine sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, destek silindirleri, presler.

Merkel Nutring T 18

Destek halkali, iki parçali, tek etkili çalisan poliüretan nutringdir. Sirt sirta takilarak, çift etkili olarak da kullanilabilir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, gemi hidroligi, baraj silindirleri, destek silindirleri.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı L 43

Bes paçadan olusan çift etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tarim makinalari, standart silindirler.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı L 27

Destek halkali, dört parçali, çift etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Büyük akma bosluklarinda çalismaya uygundur ve düsük sürtünme degeri ile dikkat çekmektedir. Özellikle sok basinçlarin oldugu sistemlerde kullanilirlar. Çalisma Sartlari : p: 50 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, enjeksiyon makinalari, presler.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı Simko 320 X2

Bez takviyeli sizdirmazlik elemani ve iki adet polyamid’den üretilmis yataklama elemanindan olusan, çift etkili, üç parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı TFMA

PTFE sizdirmazlik elemani ve elastomer bir baski ringinden olusan, iki parçali, çift etkili bir bogaz sizdirmazlik elemanidir. Düsük basinçli uygulamalarda kullanilmak üzere tasarlanmistir. Dar ölçülü yuvalar içindir. Düsük sürtünme ile çalismaktadir. Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –50 ile +200 °C (O–Ring malzemesine bagli olarak); v: 2 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı T 19

Çift etkili çalisan, üç parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 21 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Tarim makinalari, standart silindirler.

Merkel Nutring NA 150, NA 250, NA 400

Elastomer malzemeden üretilmis, asimetrik profilli, tek etkili nutringlerdir. NA 250 ve NA 400 destek bileziklidir. NA 400 ayrica dinamik sizdirmazlik dudaginda bez takviyesine sahiptir. Çalisma Sartlari : p: NA 150 10 MPa, NA 250 25 MPa, NA 400 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Takım Keçeler EK, EKV

Tek etkili çalisan, çok parçali sizdirmazlik elemanlaridir. Sirt sirta uygulanmalari halinde çift etkili olarak da kullanilabilirler. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–15 ile +100/+140 °C (malzemeye bagli) v: 0,5 m/s.Kullanim Alanlari : Demir çelik sektörü, presler, hurda presleri, gemi hidroligi, baraj silindirleri.

Merkel Omegat OMKU-MR

Poliüretan sizdirmazlik elemani ve O-Ring baski ringinden olusan, iki parçali sizdirmazlik elemanidir. Çift etkili pistonlarda kullanilmaktadir. Basinç dengeleyici kanallar, ani basinç degisimleri ortaya çiktiginda etkili olmaktadir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Presler, enjeksiyon makinalari, kumanda ve ayar cihazlari, haddehaneler, gemi hidroligi, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar.

Merkel Omegat OMKU-E

Poliüretan sizdirmazlik elemani ve O-Ring baski ringinden olusan, tek etkili pistonlarda kullanilan, iki parçali sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa, t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Presler, enjeksiyon makinalari, kumanda ve ayar cihazlari, haddehaneler, gemi hidroligi, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar.

Merkel Nutring NRS 0215

Hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan, bez takviyeli sizdirmazlik dudagina sahip, destek halkali, tek etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel Nutring NRS 0217

Hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan, bez takviyeli sizdirmazlik dudagina sahip, destek halkali, iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı HDP 330

Kesikli polyamid sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Polyamid sizdirmazlik elemaninin asiri sert yapisi sayesinde malzemede akma olusmaz. Çok yüksek asinma dayanimina sahiptir. Kesikli yapi, kolay montaj saglamaktadir. Çalisma Sartlari : p: 60 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,8 m/s. Kullanim Alanlari. Is makinalari, tarim makinalari, tasima ve istif makinalari.

Merkel Toz Keçesi PU 5, PU 6, P 6, PU 7

Silindir içine toz / kir girmesini engelleyen toz keçeleridir. Çalisma Sartlari : t: PU 5, PU 6, PU 7 :–30 ile + 100 °C; P 6 : –30 ile +100 °C / –10 ile +200 °C (malzemeye bagli olarak); v: 2 m/s. Tüm uygulamalarda kullanilabilir.

Merkel Nutring Dudaklı Toz Keçesi PRW 1

Optimum sizdirmazlik ve siyirma özelligine sahip, basinç tahliye (pressure relief ) özelligi olan poliüretan toz keçesidir. Çalisma Sartlari : t: –30 °C ile +110 °C; v: 1 m/s. Tüm uygulamalarda kullanilabilir.

Merkel Toz Keçesi AUAS, AUAS R

Sacli poliüretan toz keçesidir. Keskin kenarli (AUAS) veya yuvarlatilmis kenarli (AUAS R) toz siyirici dudaga sahiptir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 2,0 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, destek silindirleri, tarim makinalari.

Merkel Toz Keçesi AUPS

Toz ve suya karsi iyi siyiricilik özelligine sahip poliüretan toz keçesidir. Osilasyon hareketi olan uygulamalarda da kullanilan sizdirmazlik ve toz keçesidir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +110 °C.

Merkel Nutring Dudaklı Toz Keçesi P 8, P 9, PU 11

Sistemin sizdirmazlik özelligini iyilestirerek, toz / kir girmesini engelleyen toz keçeleridir. Çalisma Sartlari : t: PU 11 : –30 ile +110 °C, P 8, P 9 : –30 ile +100 °C (malzemeye bagli olarak)v: 1 m/s. Tüm uygulamalarda kullanilabilir.

Merkel Toz Keçesi PT 1, PT 2

O-Ring baski ringleri sayesinde optimum siyirma özelligi gösteren toz keçeleridir. Toza karsi yüksek siyirma özelligine sahiptir. Çalisma Sartlari : t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli) v: 5 m/s.Kullanim Alanlari : Agir makina sanayi.

Merkel Toz Keçesi AS, ASOB

Hafif uygulamalarda kullanilan elastomer toz keçeleridir. AS tipleri saclidir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 2,0 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Yataklama Elemanı Guivex SBK, KBK

Bogaz (SBK) ve piston (KBK) uygulamalari için fenolik reçineden üretilmis bombeli yataklama elemanlaridir. Bombeli yapisi sayesinde köselerde olusan gerilim optimum bir sekilde yataklama elemaninin tüm yüzeyine yayilmaktadir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +120 °C

Fenolik Reçine Yataklama Elemanı SB, KB

Fenolik reçineden üretilmis bogaz (SB) ve piston (KB) yataklama elemanidir. Agir yük tasiyan uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +120 °C.

Merkel Termoplast Yataklama Elemanı FRI, FRA

Termoplast malzemeden üretilmis bogaz (FRI) ve piston (FRA) yataklama elemanidir. Orta derece yük tasiyan uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +100 °C.

Merkel Yataklama Bandı FB

Piston (FBA) ve bogaz (FBI) yataklama elemanlarinin üretilmesinde de kullanilan bant yataklamalardir. Hafif yük tasiyan sistemler için uygundur. Çelik silindirler için bronzlu PTFE 40/177024 malzemeden üretilirler. Hafif metal ve demir disi silindirler için karbonlu PTFE 25/177025 malzemeden üretilirler. Serit halinde sevk edilmektedir. Çalisma Sartlari : t:–40 ile +200 °C; v: 5 m/s. Istenen çapa göre kesilerek de sevk edilmektedir.

Merkel PTFE-Bronz Yataklama Bandı SF, KF

Hafif yük tasiyan sistemler için bogaz (SF) ve piston (KF) yataklama bantlaridir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +200 °C; v: 5 m/s.

Merkel Kapak Sızdırmazlık Elemanları  PU 82, PU 83

Poliüretan malzemeden üretilmis kompakt sizdirmazlik elemanlaridir. O-Ring kullanimina alternatif olarak yüksek basinç olan uygulamalarda destek bilezigine ihtiyaç olmadan kullanilmaktadir. Yüksek basinçlarda çok iyi sizdirmazlik saglamaktadir. Kolayca monte edilir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +110 °C arasinda; p: 60 MPa.

Merkel Stircomatic SRC

Alin yüzeyinde sivri sizdirmazlik kenarlari olan poliüretan malzemeden üretilmis statik sizdirmazlik elemanidir. Kullanim Alanlari : Hidrolik kumanda ve ayar cihazlari, hidrolik kaya kiricilar. Çalisma Sartlari : p: 80 MPa, t: –30 ile +110 °C.

Merkel Pinmatic

Mafsal sizdirmazliginda kullanilan tek parçali poliüretan sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 2 MPa, t: –30 ile +100 °C, v: 0,2 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, yatak ve mafsal sizdirmazligi.

Merkel Rotomatic M 15, M 16

Hidrolik sistemlerde osilasyon hareketlerinde çift etkili çalisan sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +150 °C (malzemeye bagli olarak); v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinasi, kepçe, döner kule.

Merkel Rotomatic M 17, M 19, M 33

Hidrolik sistemlerde osilasyon hareketlerinde çift etkili çalisan sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 20/40 MPa (malzemeye bagli olarak); t: –30 ile +80 °C (malzemeye bagli olarak); v: 0,1/0,2 m/s (malzemeye bagli olarak). Kullanim Alanlari : Is makinasi, kepçe, döner kule.

Merkel Yaylı ve Yaysız H Tipi Manset

Tek etkili, yayli veya yaysiz olarak üretilen sizdirmazlik elemanlaridir. Agirlikli olarak bakim ve onarim amaçli uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : p: 1 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim ve onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Yaylı ve Yaysız T Tipi Manset

Tek etkili, yayli veya yaysiz olarak üretilen sizdirmazlik elemanlaridir. Agirlikli olarak bakim ve onarim amaçli uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : p: 1 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim ve onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Komple Piston T Duo H

Çelik ana gövdeye kauçugun vulkanize edilmesi ile üretilen, çift etkili, yayli, komple pistondur. Hafif hidrolik uygulamalarda kullanilan ve genellikle bakim ve onarim amaçli kullanilan sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: maks. 6,0 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Merkel Nutring N 1, N 100 Simetrik sizdirmazlik profiline sahip, bogaz ve piston sizdirmazliginda kullanilabilen sizdirmazlik elemanlaridir. Malzeme : NBR. Daha yüksek basinç dayanimi için 94 AU 925 malzemeden üretilen AUN 1, AUN 100 kullanilmalidir. Kullanim Alanlari : Agirlikli olarak eski hidrolik sistemlerin bakim ve onariminda kullanilmaktadir.

Merkel PTFE Piston Ringleri

Dikdörtgen kesitli, asinmaya dayanikli ve düsük sürtünmeli PTFE malzemeden üretilen ve segman olarak kullanilan ringlerdir. O-Ring baski elemani ile birlikte kullanilmasi gereken durumlarda, basinç aktivasyon kanalli olarak üretilmektedir. Agirlikli olarak hidrolik direksiyon sistemlerinde kullanilmaktadir. Muhtelif geometrilerdeki PTFE segmanlar, otomatik sanzimanlarda metal piston segmanlara alternatif olarak da kullanilir. Malzemeler : Yüksek tribolojik etkenler için özel dolgulu PTFE karisimlari.

Merkel PTFE Forseal FOI, FOA

Tek etkili, nutring benzeri yapiya sahip PTFE malzemeden üretilen piston veya bogaz sizdirmazlik elemanidir. Statik öngerilme olusturmasi için yaprak yayli olarak üretilmektedir. Yüksek sicaklik ve akiskan dayanimina, iyi kuru çalisma özelligine ve düsük statik ve dinamik sürtünme degerlerine sahiptir. O-Ring yuvalarina (ARP568, MIL-P5514) takilabilmektedir. Çalisma Sartlari : Çalisma basinci maks. 30 MPa; Çalisma Sicakligi Araligi : –200 ile +260 °C; v: 15 m/s.

Merkel PTFE Nutring

Yay baskili dudaga sahiptir, böylece dudaklara esit basinç dagilimi gerçeklesmektedir. Dinamik ve statik olarak kullanilabilir. Çalisma Sartlari : p: 45 MPa (dinamik) / 120 MPa (statik); t: –200 ile +260 °C; v: 10 m/s; (dönen millerde 2,5 m/s).

Merkel PTFE Takım Keçeler

Piston ve bogaz uygulamalarinda kullanilabilen, yüksek basinca ve yüksek sicakliga dayanikli, asinma dayanimi yüksek sizdirmazlik elemanlaridir. Akiskanlara dayanimi yüksek olup, yaysiz olarak glent baskili yuvalarda da kullanima uygundur. Çalisma Sartlari : p: 70 MPa; t: –200 ile +260 °C; v: 1,2 m/s. Sizdirmazlik elemani kombinasyonu : PTFE / bezli elastomer.

Merkel Boğaz Sız. Ele. için Montaj Aparatı

Nutring ve kompakt bogaz sizdirmazlik elemanlarinin kolayca monte edilebilmesinde kullanilmaktadir. Çapi 30 ile 110 mm arasinda degisen sizdirmazlik elemanlarini monte etmek için, sizdirmazlik elemani çapina ve profil kesitine göre degisen farkli uçlar ile üretilmektedir.

Merkel Vocomatic

Bogaz sizdirmazlik sistemlerinde kaçak yag kompanzasyonunun depolanmasi amaciyla kullanilan sizdirmazlik elemanidir.

Merkel RK 15 Yapıştırma Seti

Açik yuvalara monte edilen, metal gövdesi olmayan yag keçelerinin yapistirilmasi için kullanilan settir.

C- Pnömatik Keçeler

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı AUNIPSL

Poliüretan malzemeden üretilen bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Düsük sürtünme ve çok iyi sizdirmazlik saglayan pnömatik dudak profili, etkili bir yag filminin de olusmasini saglamaktadir. Silindirin demonte edilmesini gerektirmeden kolayca montaj yapilabilmesine olanak tanir. Malzeme : 94 AU 925.

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı NIPSL 300 (PU), NIPSL 310 (PU), NIPSL 200 (NBR), NIPSL 210 (FKM)

Küçük silindirlerde kullanilmak üzere tasarlanmis, özel sizdirmazlik dudagi profiline sahip, bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Malzemeler : 80 AU 924, 85 AU 20991, 80 NBR 4005, 75 FKM 181327.

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı NIPSL

Özel sizdirmazlik dudagi profiline sahip, sac takviyeli bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Düsük sürtünme ve iyi sizdirmazlik özelligine sahiptir. Silindirin demonte edilmesine ihtiyaç olmadan, disaridan monte edilebilmektedir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı NIPSL SF

Mini pnömatik sistemler için gelistirilmis bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Özel sizdirmazlik dudagi profili iyi bir sizdirmazlik, düsük sürtünme ve etkili bir yag filmi olusumu saglamaktadir. Malzeme : 90 NBR 108.

Merkel Komple Piston T Duo P

Çift etkili, montaja hazir, entegre yataklamali komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Radyal havalandirma kanalli profile sahip versiyon, silindirin üst ve alt ölü noktalarinda güvenli bir sekilde yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708, metal gövde DIN 1624’e uygun MuSt.

Merkel Komple Piston T Duo PM

Entegre miknatisa sahip, montaja hazir halde, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Radyal havalandirma kanallari, pistonun üst ve alt ölü noktalarinda güvenli yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Komple Piston NA Duo P

Metal gövdeli, özel profilli sizdirmazlik dudagina ve yastiklama tamponlarina sahip, çift etkili komple pistondur. Radyal havalandirma kanallari, pistonun üst ve alt ölü noktalarinda güvenli durus saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708

Merkel Komple Piston Pneuko G

Hafif metal gövdeye sahip, dar yapisi nedeniyle az yer kaplayan, entegre sizdirmazlik dudagi ve yataklama elemanina sahip, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte  edilebilmektedir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı KDN

Pneuko G pistonlarda kullanilan sizdirmazlik elemanidir. Basinç aktivasyonu saglayan kanallari olan, çift etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Kompakt yapisi nedeniyle kisa piston boylarina imkan tanimaktadir. Yuvarlatilmis sizdirmazlik profili ve esnek orta bölüm, iyi sizdirmazlik saglamanin yani sira, düsük sürtünme ile çalismayi ve etkili bir yag filmi olusumunu saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Kompakt Sızdırmazlık Elemanı Airzet PK, PR

Çift etkili bogaz (PR) ve piston (PK) sizdirmazlik elemanidir. PK piston sizdirmazlik elemanlarinda basinç aktivasyonu saglayan kanallar mevcuttur. Malzeme : 80 NBR 245001.

Merkel Komple Piston Pneuko M 210

Entegre miknatisa sahip, montaja hazir halde, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 75 FKM 181327.

Merkel Komple Piston Pneuko M 310

Entegre miknatisa sahip, montaja hazir halde, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 80 AU 21000.

Merkel Yastıklama Keçesi DIP

Eksenel sizdirmazlik dudagi, dayama tampon dudagi ve akis kanallari sayesinde entegre çek valf fonksiyonuna sahip yastiklama keçesidir. Sabit ve güvenli bir yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 90 NBR 108.

Merkel Yastıklama Keçesi AUDIP

Asinmaya mukavemetli poliüretan malzemeden üretilmektedir. Eksenel sizdirmazlik dudagi, dayama tampon dudagi ve akis kanallari sayesinde entegre çek valf fonksiyonuna sahip yastiklama keçesidir. Sabit ve güvenli bir yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 94 AU 925 ve 90 AU 924.

Merkel Toz Keçesi AUASOB

Asinmaya dayanikli poliüretan malzemeden üretilen toz keçeleridir. Iç çapinda destek dudagina sahiptir. Kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 94 AU 925.

Merkel Toz Keçesi ASOB

NBR malzemeden üretilmis, standart pnömatik silindirlerde kullanilan sacsiz toz keçeleridir. Kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 90 NBR 101.

Merkel Toz Keçesi AS

Sacli toz keçesidir. Problemsiz ve güvenli bir montaj saglamaktadir. Malzeme : 90 NBR 101.

Merkel Yataklama Elemanı EKF

Standart pnömatik silindirlerde kullanilan, asinmaya dayanikli polyamid malzemeden üretilen piston yataklama elemanidir. Kolayca monte edilebilmektedir.

Merkel Yataklama Bandı FB

Piston yataklama elemanlarinin (FBA) ve bogaz yataklama elemanlarinin (FBI) üretiminde kullanilan yataklama bantidir. Çelik silindirler için bronz dolgulu PTFE 40/177024 malzemeden, hafif metal ve demir disi silindirler için karbonlu PTFE 25/177025 malzemeden üretilirler. Serit halinde metre olarak veya istenen ölçülerde kesilmis olarak sevk edilmektedir.

Özel Silindirler için Merkel Nutringler

Pnömatik silindirlerde kullanilan oval formlu nutringler gibi özel ürünler de üretilmektedir. Ayni sekilde kare kesitli piston koluna sahip pnömatik silindirler için kare profilli nutringler de gelistirilmektedir. Asinmaya dayanikli poliüretan malzemeden üretilmektedirler.

Merkel Milsiz Pnömatik Silindirler için PU Profiller

Tel takviyeli asinmaya dayanikli poliüretandan üretilmis hassas profillerdir. Pnömatik milsiz silindirlerde, pistondan kizaga harekete aktarmada, alt ve üst bant ya da hava kaçaklarina karsi iç sizdirmazlik bandi olarak kullanmak üzere üretilen profillerdir. Asinmaya dayanikli olup, sessiz çalisirlar.

Minyatür Pnömatik Sistemler için Merkel Sızdırmazlık Elemanı

Minyatür pnömatik silindirler için yüksek hassasiyette küçük sizdirmazlik elemanlaridir. Standart pnömatik sizdirmazlik elemanlarinin tiplerine ve profillerine benzer sekilde üretilmektedirler. Ürün yelpazesini nutringler, komple pistonlar ve nutring dudakli toz keçeleri olusturmaktadir ve standart ve özel malzemelerden üretilmektedir. Valf teknigi için özel tip ve profilde sizdirmazlik elemanlari da gelistirilmektedir.

C- O - Ringler

O-Ring

Minyatür pnömatik silindirler için yüksek hassasiyette küçük sizdirmazlik elemanlaridir. Standart pnömatik sizdirmazlik elemanlarinin tiplerine ve profillerine benzer sekilde üretilmektedirler. Ürün yelpazesini nutringler, komple pistonlar ve nutring dudakli toz keçeleri olusturmaktadir ve standart ve özel malzemelerden üretilmektedir. Valf teknigi için özel tip ve profilde sizdirmazlik elemanlari da gelistirilmektedir.

Özel Formlu O-Ring’ler

Stoklarda bulunan standart ölçülerin ve malzemelerin disinda müsteriye özel ürünler de gelistirilmektedir. Bu ürünler müsterilerin özel taleplerini karsilamakla birlikte farkli montaj ve çalisma kosullarina göre optimum uyum saglamaktadir. Bu ürünlerle statik makina elemanlarinin sivi ve gaz seklindeki akiskanlara karsi sizdirmazligi saglanmakla birlikte, istenirse eksenel, radyal ve salinim hareketlerinde de dinamik sizdirmazlik saglanabilmektedir.

Simriz® malzemeden mamul O-Ring’ler ve Özel Formlu O-Ring’ler

Simriz® malzemeden mamul O-Ring’ler tipki PTFE gibi benzer kimyasal akiskanlara ve +300 °C gibi yüksek sicakliklara dayanmaktadir. PTFE malzemeden farki elastik olmasidir. Bu özelligi ile siradan kauçuk karisimlarindan üretilmis O-Ring’lere kiyasla çok daha uzun ömürlü ve dirençlidir. Simriz® malzemeden mamul O-Ring’ler standart ölçülerde kisa sürede üretilmektedir.

Yüzey Islemeli O-Ring

O-Ring’in üst yüzeyinin muhtelif tozlar, özel gresler, emülsiyon veya cilalarla kaplanmasi ile üretilmektedir. Ana kauçuk malzeme ve bundan bagimsiz bir üst yüzey kaplamasi, optimum özellikler elde edilmesini saglar ve kolay bir montaj ile iyi bir sizdirmazlik saglar. Simrit’in kaplamali O-Ring’leri montaj ve yapisma (stick-slip) gibi uygulama problemlerini ortadan kaldirir. Ayni zamanda düsük bir montaj kuvveti ile montaj yapilmasini saglar.

Kapli O-Ring

Kauçuk çekirdek malzeme FKM veya Silikon’dan imal edilmektedir. Bu sekilde kapli O-Ringler statik sizdirmazlik için en ideal özellikleri elde etmis olur. FEP veya PFA kaplama, elastik olan çekirdek malzemeyi neredeyse tüm kimyasal ve mekanik etkilere karsi korur. Bu kombinasyonla kimyasal uygulamalar için çok yüksek bir kimyasal dayanim elde edilmektedir. Ayni zamanda –60 °C ile +260 °C arasinda çok iyi sicaklik dayanimi saglanir.

SIZDIRMAZLIK ELEMANLARI

A- Standart Yağ Keçeleri

Simmerring Yag Keçesi BAUX2, BAUSLX2

Disi kauçuk kapli, hafif ve orta derecede toza karsi koruma saglayan ilave toz dudakli (SL), DIN 3760’a uygun üretilmis standart bir üründür. Farkli tiplerde ve malzemelerde üretilmektedir. Standart malzeme 72 NBR 902’dir.

Simmerring Yag Keçesi BAUM, BAUMSL

Yüksek sicakliga ve kismen kimyasal asindiricilara dayanikli 75 FKM 585 malzemeden üretilmis, disi kauçuk kapli, yayli sizdirmazlik dudagina sahip standart bir üründür. Toz dudaksiz veya hafif ve orta derecede toza karsi koruma saglayan toz dudakli olarak üretilmektedir

Simmerring Pompa Keçesi BABSL

Hidrolik pompa, hidrolik motor ve hidrodinamik kavramalar gibi basinçli ekipmanlarda kullanilabilen, basinca dayanikli yag keçesidir. Toza karsi koruma saglayan toz dudakli olarak üretilmektedir. Standart Malzeme : 72 NBR 902. Yüksek sicaklik ve kimyasal uygulamalarda : Malzeme : 75 FKM 595.

Simmerring Yag Keçesi B1, B2, B1SL, B2SL

Kolay montaj saglayan açik (B1) ve kapali (B2) tipte, disi metal standart bir üründür. Toza karsi koruma saglayan toz dudakli (SL) olarak da üretilmektedir. Standart Malzeme : 72 NBR 902.

Simmerring Yag Keçesi B2PT

Çok yüksek sicakliklara ve kimyasal akiskanlara dayanikli, kuru çalismaya uygun, az yagli ortamlarda çalisabilen ve yapisma (stick-slip) durumu olan uygulamalarda kullanilabilen yag keçesidir. Metal dis gövde paslanmaz çelikten, sizdirmazlik dudagi PTFE malzemeden üretilmektedir.

Simmerring Yag Keçesi MSS 1

Standart Simmerring BA. . U. . SL yag keçesinin önüne, sinüs formlu bir sizdirmazlik dudagina sahip keçenin entegre edilmesiyle üretilmis sizdirmazlik sistemidir. Tahrik sistemlerinde (redüktörlerde) kullanilmak üzere tasarlanmistir. Yag tarafindan gelebilecek yabanci maddelere ve metal partiküllere karsi yag keçesini korumak amaciyla gelistirilmistir. NBR/FKM ve FKM/FKM malzeme kombinasyonlarindan üretilmektedir.

Simmerring Cassette Yag Keçesi Tip 1, 2, 3

Yag keçesi ve keçenin üzerinde çalistigi bir bilezikten meydana gelen bir kombinasyondur. Asiri tozlu ortamlarda çalisabilen, labirent entegre edilmis uzun ömürlü bir sizdirmazlik sistemidir. Keçeye entegre edilen ve üzerinde çalistigi bilezik çok iyi bir dinamik sizdirmazlik saglamaktadir. Kullanim Alanlari : Agirlikli olarak tarim ve is makinasi uygulamalari.

Simmerring Cassette HS (Yüksek Hiz) Yag Keçesi

Simmerring Cassette HS Yag Keçesinde sizdirmazlik dudaginin çalistigi bilezigin mile temas yüzeyinin metal (%50) ve kauçuk (%50) olmasi sebebiyle, metal yüzeyden mile dogru çok daha hizli bir isi transferi gerçeklesmekte ve böylece daha yüksek çevresel hizlara çikilabilmektedir. Bu tasarim sayesinde sizdirmazlik dudaginda olasi karbonlasma önlenmekte ve böylece %25 daha yüksek çevresel hizlara çikilabilmektedir

Simmerring Combi SF6, SF8, SF19 Yag Keçesi

Simmerring Combi Yag Keçesi, en az iki farkli parçanin kombinasyonundan olusmaktadir ve agirlikli olarak tarim ve is makinalarinda kullanilmaktadir. Bu yag keçelerinde bulunan PU dudak, eksenel hareketlerde de kismen sizdirmazlik saglamaktadir.

Simmerring MSC Yag Keçesi

NBR ve FKM malzemeden üretilmis, dis gövdesi korozyona karsi kaplanmis sactan veya paslanmaz çelikten üretilmektedir. Eksenel çalisan ve orta ile yüksek derecede toza karsi koruma saglayan toz keçesidir. Gres keçesi veya toz keçesi olarak kullanilabilmektedir.

PTFE malzemeden üretilmis Yag Keçesi

Sürtünme direnci çok düsük, mükemmel sizdirmazlik saglayan ve temizlenmesi kolay bir yag keçesidir. Keçeler kesikli olarak da üretilebilmektedir. Çalisma Sartlari : p: 0,6 MPa; t: –70 ile +200 °C; Çevresel Hiz : 18 m/s     Malzeme : PTFE. 9539 no’lu tip gida sanayinde kullanima uygundur.

Simmerring Radiamatic® R 35, R 36, R 37, R 58

Hadde yataklarinda, agir makina sanayindeki büyük redüktörlerde ve rüzgar türbinlerinin ana tahrik ünitesinde kullanilan yag keçeleridir. Çalisma Sartlari : p: 2,5 MPa, t: –30/–10 ile +100/+180 °C (malzemeye bagli olarak), v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Hadde yataklari, gemi sanayi, rüzgar türbinleri.

Simmerring Radiamatic® RS 85 Yag Keçesi

Agir makina sanayinde, dönen mil uygulamalarinda kullanilan yag keçeleridir. Çalisma Sartlari : p: 0,05 MPa; t: –30/–10 ile +100/+180 °C (malzemeye bagli olarak); v: 25 m/s. Kullanim Alanlari : Hadde yataklari, büyük redüktörler.

Simmerring Radiamatic® RHS 51 Yag Keçesi

Hadde yataklarinda ve agir makina sanayindeki büyük redüktörlerde kullanilan, yüksek çevresel hizlarda calisabilen yag keçeleridir. Disaridan yaglama yapmaya olanak saglayan radyal kanallara sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 0,02 MPa; t: –30/–10 ile +100/+150 °C (malzemeye bagli) v: 35 m/s. Kullanim Alanlari : Hadde yataklari, büyük redüktörler.

B- Hidrolik Keçeler

Merkel Nutring NI 300

Kisa iç dudaga sahip, asimetrik profilli ve iç çapinda destek dudagi olan poliüretan nutringdir. NI 300 içeri girebilecek toza karsi ilave koruma saglamaktadir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, destek silindirleri, presler.

Merkel Nutring T 20

Bogaz sizdirmazliginda kullanilan, kisa iç dudaga sahip, asimetrik profilli poliüretan nutringdir. T 20 nutring sizdirmazlik sistemlerinde sekonder sizdirmazlik elemani olarak kullanilir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar, tarim makinalari, presler, enjeksiyon makinalari, gemi hidroligi, destek silindirleri ve standart silindirler.

Merkel Nutring LF 300

Dinamik sizdirmazlik yüzeyinde özel tirtillari olan asimetrik profilli poliüretan nutringdir. LF 300 düsük sürtünme ile çalisir ve yapismama (stick-slip) özelligi ile öne çikar. Çalisma Sartlari : p: 32 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,6 m/s. Kullanim Alanlari : Mobil hidrolik, enjeksiyon makinalari.

Merkel Kompakt Bogaz Sız. Elemanı KI 320

Entegre destek halkasi ve destek dudagi olan poliüretan malzemeden üretilen kompakt bogaz sizdirmazlik elemanidir. Yüksek basinçlarda ve büyük akma bosluklarinda dahi güvenle kullanilabilmektedir. Ilave destek dudagi, olasi tozlarin sistem içerisine girmesini engellemektedir. Çalisma Sartlari : p: 50 MPa; t: –30 ile +110 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Agir is makinalari, teleskopik silindirler.

Merkel Nutring Syprim SM

Sizdirmazlik sistemlerinde sekonder sizdirmazlik elemani (örnegin T 20) ile birlikte kullanilan, poliüretandan üretilen iki parçali ön basinç keçesidir.Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari,enjeksiyon makinalari, gemi hidroligi, standart silindirler.

Merkel Kompakt Bogaz Sızdırmazlık Elemanı

Simetrik profilli poliüretan kompakt bogaz sizdirmazlik elemanidir. Özellikle dar çapli yuvalarda kullanilmak üzere tasarlanmistir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s.Kullanim Alanlari : Tasima ve istif makinalari, teleskopik silindirler, direksiyon silindirleri, tarim makinalari.

Merkel Omegat OMS-MR PR

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir baski ringinden olusan ve genel olarak sizdirmazlik sistemlerinde kullanilan ön basinç keçesidir. Patentli basinç tahliye özelligine (pressure relief ) sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa ; t:–30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli olarak); v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar, enjeksiyon makinalari, kumanda ve ayar cihazlari, gemi hidroligi, presler, haddehaneler, büyük silindirler.

Merkel Omegat

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir baski ringinden olusan, iki parçali bogaz sizdirmazlik elemanidir. Omegat OMS-S özellikle büyük çapli ve agir hidrolik sistemlerde kullanilmak üzere tasarlanmistir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli olarak); v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, baraj silindirleri, gemi hidroligi, haddehaneler, presler, manipulatörler.

Merkel Omegat

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan ve genel olarak sizdirmazlik sistemlerinde kullanilan ön basinç keçesidir. Omegat OMS-S PR büyük çapli ve agir sanayi hidrolik sistemlerinde kullanilmaktadir. Patentli basinç tahliye özelligine sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli); v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, haddehaneler, baraj silindirleri, presler, agir is makinalari, büyük silindirler.

Merkel Nutring T 24

Asimetrik profilli, kisa sizdirmazlik dudagina ve destek dudagina sahip nutringdir. Özellikle teleskopik silindirler gibi, dar yuvalar için tasarlanmis bogaz sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s.

Merkel Kompakt Boğaz Sızdırmazlık Elemanı TFMI

PTFE sizdirmazlik elemani ve elastomer bir baski ringinden olusan, iki parçali, çift etkili bir bogaz sizdirmazlik elemanidir. Düsük basinçli uygulamalarda kullanilmak üzere tasarlanmistir. Dar ölçülü yuvalar içindir ve düsük sürtünme ile çalismaktadir. Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –50 ile +200 °C (O–Ring malzemesine bagli olarak); v: 2 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Nutring NI 150, NI 250, NI 400

Asimetrik profilli, tek etkili elastomer bogaz sizdirmazlik elemanidir. NI 250 ve NI 400 akma bosluguna karsi direnç için destek ringli olarak üretilmektedir. NI 400 ayrica dinamik sizdirmazlik dudaginda bez takviyelidir. Çalisma Sartlari : p: NI 150 10 MPa, NI 250 25 MPa, NI 400 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlar için kullanilmaktadir.

Merkel Takım Keçeler ES, ESV

Bogaz sizdirmazliginda kullanilan çok parçali takim keçelerdir. Takim keçeler ayarlanabilir ve ayarlanamaz (glent baskili) tüm yuvalarda kullanilabilir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–15 ile +100/+140 °C (malzemeye bagli olarak); v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Demir çelik sektörü, presler, hurda presleri, gemi hidroligi, baraj silindirleri, döküm hatlari.

Merkel Kompakt Boğaz Sızdırmazlık Elemanı S 8<

Merkel Nutring NRS 0214

Düsük basinçli sistemlerde mükemmel sizdirmazlik saglayan elastomer/ bez takviye’den üretilen bogaz sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 25 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Standart silindirler, teleskopik silindirler, takim tezgahlari.

Merkel Nutring NRS 0216

Çalisan sizdirmazlik dudagi tarafinda bez takviyesi olan, hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan iki parçali nutringdir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan iki parçali nutringdir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel V-Packing V 1000 Takım Keçeler

Genellikle eski sistemlerde bakim onarim amaçli uygulamalarda kullanilan takim keçelerdir. Çalisma Sartlari : t: +100 °C. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel Omegat OMSU-MR

Poliüretan sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir O-Ring baski ringinden olusan bogaz sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –30 ile + 100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari.

Merkel Omegat OMSU-MR PR

Basinç tahliye (pressure relief ) özelligi olan poliüretan sizdirmazlik elemani ile elastomerden üretilmis bir O-Ring baski ringinden olusan bogaz sizdirmazlik elemanidir.Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari.

Merkel Kompakt Sızdırmazlık Elemanı Simko 300

Poliüretan sizdirmazlik elemani ve elastomer baski ringinden olusan, iki parçali, çift etkili kompakt piston sizdirmazlik elemanidir. Avantajlari : Yüksek statik ve dinamik sizdirmazlik özelligi, düsük sürtünme ve yapismadan çalisabilme özelligi. Baski ringi, yuvada dönmeyi ve devrilmeyi engellemektedir. Poliüretan parçadaki entegre basinç aktivasyon çikintilari "blow-by" efektinin olusmasini engellemektedir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari.

Merkel Omegat OMK-MR, OMK-E

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. OMK-MR çift etkili, OMK-E ise tek etkili pistonlarda kullanilmaktadir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli olarak) (OMK–E –30 ile +100 °C);v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Presler, tarim makinalari, enjeksiyon makinalari, haddehaneler, gemi hidroligi, araç üstü hidrolik ekipmanlar, kumanda ve ayar cihazlari.

Merkel Omegat OMK-S, OMK-ES

PTFE sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. OMK-S çift etkili, OMK-ES ise tek etkili pistonlarda kullanilmaktadir. Agir hidrolik sistemlerde ve büyük çapli silindirlerde kullanilmak üzere tasarlanmistir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, haddehaneler, gemi hidroligi,presler, baraj silindirleri, manipülatörler.

Merkel Nutring NA 300

Kisa sizdirmazlik dudagina sahip, asimetrik profilli, tek etkili poliüretan piston sizdirmazlik elemanidir. Çok iyi statik ve dinamik sizdirmazlik özelligine sahiptir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, destek silindirleri, presler.

Merkel Nutring T 18

Destek halkali, iki parçali, tek etkili çalisan poliüretan nutringdir. Sirt sirta takilarak, çift etkili olarak da kullanilabilir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, gemi hidroligi, baraj silindirleri, destek silindirleri.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı L 43

Bes paçadan olusan çift etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tarim makinalari, standart silindirler.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı L 27

Destek halkali, dört parçali, çift etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Büyük akma bosluklarinda çalismaya uygundur ve düsük sürtünme degeri ile dikkat çekmektedir. Özellikle sok basinçlarin oldugu sistemlerde kullanilirlar. Çalisma Sartlari : p: 50 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, enjeksiyon makinalari, presler.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı Simko 320 X2

Bez takviyeli sizdirmazlik elemani ve iki adet polyamid’den üretilmis yataklama elemanindan olusan, çift etkili, üç parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı TFMA

PTFE sizdirmazlik elemani ve elastomer bir baski ringinden olusan, iki parçali, çift etkili bir bogaz sizdirmazlik elemanidir. Düsük basinçli uygulamalarda kullanilmak üzere tasarlanmistir. Dar ölçülü yuvalar içindir. Düsük sürtünme ile çalismaktadir. Çalisma Sartlari : p: 16 MPa; t: –50 ile +200 °C (O–Ring malzemesine bagli olarak); v: 2 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı T 19

Çift etkili çalisan, üç parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 21 MPa; t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Tarim makinalari, standart silindirler.

Merkel Nutring NA 150, NA 250, NA 400

Elastomer malzemeden üretilmis, asimetrik profilli, tek etkili nutringlerdir. NA 250 ve NA 400 destek bileziklidir. NA 400 ayrica dinamik sizdirmazlik dudaginda bez takviyesine sahiptir. Çalisma Sartlari : p: NA 150 10 MPa, NA 250 25 MPa, NA 400 40 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Takım Keçeler EK, EKV

Tek etkili çalisan, çok parçali sizdirmazlik elemanlaridir. Sirt sirta uygulanmalari halinde çift etkili olarak da kullanilabilirler. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30/–15 ile +100/+140 °C (malzemeye bagli) v: 0,5 m/s.Kullanim Alanlari : Demir çelik sektörü, presler, hurda presleri, gemi hidroligi, baraj silindirleri.

Merkel Omegat OMKU-MR

Poliüretan sizdirmazlik elemani ve O-Ring baski ringinden olusan, iki parçali sizdirmazlik elemanidir. Çift etkili pistonlarda kullanilmaktadir. Basinç dengeleyici kanallar, ani basinç degisimleri ortaya çiktiginda etkili olmaktadir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Presler, enjeksiyon makinalari, kumanda ve ayar cihazlari, haddehaneler, gemi hidroligi, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar.

Merkel Omegat OMKU-E

Poliüretan sizdirmazlik elemani ve O-Ring baski ringinden olusan, tek etkili pistonlarda kullanilan, iki parçali sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa, t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Presler, enjeksiyon makinalari, kumanda ve ayar cihazlari, haddehaneler, gemi hidroligi, tasima ve istif makinalari, tarim makinalari, araç üstü hidrolik ekipmanlar.

Merkel Nutring NRS 0215

Hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan, bez takviyeli sizdirmazlik dudagina sahip, destek halkali, tek etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel Nutring NRS 0217

Hidrolik ve pnömatik uygulamalarda kullanilan, bez takviyeli sizdirmazlik dudagina sahip, destek halkali, iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 1,5 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, demir çelik sektörü, presler, özel silindirler, gemi hidroligi, baraj silindirleri, hurda presleri.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı HDP 330

Kesikli polyamid sizdirmazlik elemani ile elastomer baski ringinden olusan iki parçali piston sizdirmazlik elemanidir. Polyamid sizdirmazlik elemaninin asiri sert yapisi sayesinde malzemede akma olusmaz. Çok yüksek asinma dayanimina sahiptir. Kesikli yapi, kolay montaj saglamaktadir. Çalisma Sartlari : p: 60 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,8 m/s. Kullanim Alanlari. Is makinalari, tarim makinalari, tasima ve istif makinalari.

Merkel Toz Keçesi PU 5, PU 6, P 6, PU 7

Silindir içine toz / kir girmesini engelleyen toz keçeleridir. Çalisma Sartlari : t: PU 5, PU 6, PU 7 :–30 ile + 100 °C; P 6 : –30 ile +100 °C / –10 ile +200 °C (malzemeye bagli olarak); v: 2 m/s. Tüm uygulamalarda kullanilabilir.

Merkel Nutring Dudaklı Toz Keçesi PRW 1

Optimum sizdirmazlik ve siyirma özelligine sahip, basinç tahliye (pressure relief ) özelligi olan poliüretan toz keçesidir. Çalisma Sartlari : t: –30 °C ile +110 °C; v: 1 m/s. Tüm uygulamalarda kullanilabilir.

Merkel Toz Keçesi AUAS, AUAS R

Sacli poliüretan toz keçesidir. Keskin kenarli (AUAS) veya yuvarlatilmis kenarli (AUAS R) toz siyirici dudaga sahiptir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +110 °C arasinda; v: 2,0 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinalari, tasima ve istif makinalari, destek silindirleri, tarim makinalari.

Merkel Toz Keçesi AUPS

Toz ve suya karsi iyi siyiricilik özelligine sahip poliüretan toz keçesidir. Osilasyon hareketi olan uygulamalarda da kullanilan sizdirmazlik ve toz keçesidir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +110 °C.

Merkel Nutring Dudaklı Toz Keçesi P 8, P 9, PU 11

Sistemin sizdirmazlik özelligini iyilestirerek, toz / kir girmesini engelleyen toz keçeleridir. Çalisma Sartlari : t: PU 11 : –30 ile +110 °C, P 8, P 9 : –30 ile +100 °C (malzemeye bagli olarak)v: 1 m/s. Tüm uygulamalarda kullanilabilir.

Merkel Toz Keçesi PT 1, PT 2

O-Ring baski ringleri sayesinde optimum siyirma özelligi gösteren toz keçeleridir. Toza karsi yüksek siyirma özelligine sahiptir. Çalisma Sartlari : t: –30/–10 ile +100/+200 °C (malzemeye bagli) v: 5 m/s.Kullanim Alanlari : Agir makina sanayi.

Merkel Toz Keçesi AS, ASOB

Hafif uygulamalarda kullanilan elastomer toz keçeleridir. AS tipleri saclidir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 2,0 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Yataklama Elemanı Guivex SBK, KBK

Bogaz (SBK) ve piston (KBK) uygulamalari için fenolik reçineden üretilmis bombeli yataklama elemanlaridir. Bombeli yapisi sayesinde köselerde olusan gerilim optimum bir sekilde yataklama elemaninin tüm yüzeyine yayilmaktadir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +120 °C

Fenolik Reçine Yataklama Elemanı SB, KB

Fenolik reçineden üretilmis bogaz (SB) ve piston (KB) yataklama elemanidir. Agir yük tasiyan uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +120 °C.

Merkel Termoplast Yataklama Elemanı FRI, FRA

Termoplast malzemeden üretilmis bogaz (FRI) ve piston (FRA) yataklama elemanidir. Orta derece yük tasiyan uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +100 °C.

Merkel Yataklama Bandı FB

Piston (FBA) ve bogaz (FBI) yataklama elemanlarinin üretilmesinde de kullanilan bant yataklamalardir. Hafif yük tasiyan sistemler için uygundur. Çelik silindirler için bronzlu PTFE 40/177024 malzemeden üretilirler. Hafif metal ve demir disi silindirler için karbonlu PTFE 25/177025 malzemeden üretilirler. Serit halinde sevk edilmektedir. Çalisma Sartlari : t:–40 ile +200 °C; v: 5 m/s. Istenen çapa göre kesilerek de sevk edilmektedir.

Merkel PTFE-Bronz Yataklama Bandı SF, KF

Hafif yük tasiyan sistemler için bogaz (SF) ve piston (KF) yataklama bantlaridir. Çalisma Sartlari : t: –40 ile +200 °C; v: 5 m/s.

Merkel Kapak Sızdırmazlık Elemanları  PU 82, PU 83

Poliüretan malzemeden üretilmis kompakt sizdirmazlik elemanlaridir. O-Ring kullanimina alternatif olarak yüksek basinç olan uygulamalarda destek bilezigine ihtiyaç olmadan kullanilmaktadir. Yüksek basinçlarda çok iyi sizdirmazlik saglamaktadir. Kolayca monte edilir. Çalisma Sartlari : t: –30 ile +110 °C arasinda; p: 60 MPa.

Merkel Stircomatic SRC

Alin yüzeyinde sivri sizdirmazlik kenarlari olan poliüretan malzemeden üretilmis statik sizdirmazlik elemanidir. Kullanim Alanlari : Hidrolik kumanda ve ayar cihazlari, hidrolik kaya kiricilar. Çalisma Sartlari : p: 80 MPa, t: –30 ile +110 °C.

Merkel Pinmatic

Mafsal sizdirmazliginda kullanilan tek parçali poliüretan sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 2 MPa, t: –30 ile +100 °C, v: 0,2 m/s. Kullanim Alanlari : Enjeksiyon makinalari, yatak ve mafsal sizdirmazligi.

Merkel Rotomatic M 15, M 16

Hidrolik sistemlerde osilasyon hareketlerinde çift etkili çalisan sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 40 MPa; t: –30 ile +150 °C (malzemeye bagli olarak); v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Is makinasi, kepçe, döner kule.

Merkel Rotomatic M 17, M 19, M 33

Hidrolik sistemlerde osilasyon hareketlerinde çift etkili çalisan sizdirmazlik elemanlaridir. Çalisma Sartlari : p: 20/40 MPa (malzemeye bagli olarak); t: –30 ile +80 °C (malzemeye bagli olarak); v: 0,1/0,2 m/s (malzemeye bagli olarak). Kullanim Alanlari : Is makinasi, kepçe, döner kule.

Merkel Yaylı ve Yaysız H Tipi Manset

Tek etkili, yayli veya yaysiz olarak üretilen sizdirmazlik elemanlaridir. Agirlikli olarak bakim ve onarim amaçli uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : p: 1 MPa; t: –30 ile +100 °C arasinda; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim ve onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Yaylı ve Yaysız T Tipi Manset

Tek etkili, yayli veya yaysiz olarak üretilen sizdirmazlik elemanlaridir. Agirlikli olarak bakim ve onarim amaçli uygulamalar içindir. Çalisma Sartlari : p: 1 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Kullanim Alanlari : Genellikle eski tasarim hidrolik sistemlerde bakim ve onarim amaçli ihtiyaçlarda kullanilmaktadir.

Merkel Komple Piston T Duo H

Çelik ana gövdeye kauçugun vulkanize edilmesi ile üretilen, çift etkili, yayli, komple pistondur. Hafif hidrolik uygulamalarda kullanilan ve genellikle bakim ve onarim amaçli kullanilan sizdirmazlik elemanidir. Çalisma Sartlari : p: maks. 6,0 MPa; t: –30 ile +100 °C; v: 0,5 m/s. Merkel Nutring N 1, N 100 Simetrik sizdirmazlik profiline sahip, bogaz ve piston sizdirmazliginda kullanilabilen sizdirmazlik elemanlaridir. Malzeme : NBR. Daha yüksek basinç dayanimi için 94 AU 925 malzemeden üretilen AUN 1, AUN 100 kullanilmalidir. Kullanim Alanlari : Agirlikli olarak eski hidrolik sistemlerin bakim ve onariminda kullanilmaktadir.

Merkel PTFE Piston Ringleri

Dikdörtgen kesitli, asinmaya dayanikli ve düsük sürtünmeli PTFE malzemeden üretilen ve segman olarak kullanilan ringlerdir. O-Ring baski elemani ile birlikte kullanilmasi gereken durumlarda, basinç aktivasyon kanalli olarak üretilmektedir. Agirlikli olarak hidrolik direksiyon sistemlerinde kullanilmaktadir. Muhtelif geometrilerdeki PTFE segmanlar, otomatik sanzimanlarda metal piston segmanlara alternatif olarak da kullanilir. Malzemeler : Yüksek tribolojik etkenler için özel dolgulu PTFE karisimlari.

Merkel PTFE Forseal FOI, FOA

Merkel PTFE Nutring

Tek etkili, nutring benzeri yapiya sahip PTFE malzemeden üretilen piston veya bogaz sizdirmazlik elemanidir. Statik öngerilme olusturmasi için yaprak yayli olarak üretilmektedir. Yüksek sicaklik ve akiskan dayanimina, iyi kuru çalisma özelligine ve düsük statik ve dinamik sürtünme degerlerine sahiptir. O-Ring yuvalarina (ARP568, MIL-P5514) takilabilmektedir. Çalisma Sartlari : Çalisma basinci maks. 30 MPa; Çalisma Sicakligi Araligi : –200 ile +260 °C; v: 15 m/s.

Yay baskili dudaga sahiptir, böylece dudaklara esit basinç dagilimi gerçeklesmektedir. Dinamik ve statik olarak kullanilabilir. Çalisma Sartlari : p: 45 MPa (dinamik) / 120 MPa (statik); t: –200 ile +260 °C; v: 10 m/s; (dönen millerde 2,5 m/s).

Merkel PTFE Takım Keçeler

Piston ve bogaz uygulamalarinda kullanilabilen, yüksek basinca ve yüksek sicakliga dayanikli, asinma dayanimi yüksek sizdirmazlik elemanlaridir. Akiskanlara dayanimi yüksek olup, yaysiz olarak glent baskili yuvalarda da kullanima uygundur. Çalisma Sartlari : p: 70 MPa; t: –200 ile +260 °C; v: 1,2 m/s. Sizdirmazlik elemani kombinasyonu : PTFE / bezli elastomer.

Merkel Boğaz Sız. Ele. için Montaj Aparatı

Nutring ve kompakt bogaz sizdirmazlik elemanlarinin kolayca monte edilebilmesinde kullanilmaktadir. Çapi 30 ile 110 mm arasinda degisen sizdirmazlik elemanlarini monte etmek için, sizdirmazlik elemani çapina ve profil kesitine göre degisen farkli uçlar ile üretilmektedir.

Merkel Vocomatic

Bogaz sizdirmazlik sistemlerinde kaçak yag kompanzasyonunun depolanmasi amaciyla kullanilan sizdirmazlik elemanidir.

Merkel RK 15 Yapıştırma Seti

Açik yuvalara monte edilen, metal gövdesi olmayan yag keçelerinin yapistirilmasi için kullanilan settir.

C- Pnömatik Keçeler

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı AUNIPSL

Poliüretan malzemeden üretilen bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Düsük sürtünme ve çok iyi sizdirmazlik saglayan pnömatik dudak profili, etkili bir yag filminin de olusmasini saglamaktadir. Silindirin demonte edilmesini gerektirmeden kolayca montaj yapilabilmesine olanak tanir. Malzeme : 94 AU 925.

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı NIPSL 300 (PU), NIPSL 310 (PU), NIPSL 200 (NBR), NIPSL 210 (FKM)

Küçük silindirlerde kullanilmak üzere tasarlanmis, özel sizdirmazlik dudagi profiline sahip, bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Malzemeler : 80 AU 924, 85 AU 20991, 80 NBR 4005, 75 FKM 181327.

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı NIPSL

Özel sizdirmazlik dudagi profiline sahip, sac takviyeli bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Düsük sürtünme ve iyi sizdirmazlik özelligine sahiptir. Silindirin demonte edilmesine ihtiyaç olmadan, disaridan monte edilebilmektedir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Boğaz Sızdırmazlık Elemanı NIPSL SF

Mini pnömatik sistemler için gelistirilmis bogaz sizdirmazlik elemani ve toz keçesi kombinasyonudur. Özel sizdirmazlik dudagi profili iyi bir sizdirmazlik, düsük sürtünme ve etkili bir yag filmi olusumu saglamaktadir. Malzeme : 90 NBR 108.

Merkel Komple Piston T Duo P

Çift etkili, montaja hazir, entegre yataklamali komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Radyal havalandirma kanalli profile sahip versiyon, silindirin üst ve alt ölü noktalarinda güvenli bir sekilde yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708, metal gövde DIN 1624’e uygun MuSt.

Merkel Komple Piston T Duo PM

Entegre miknatisa sahip, montaja hazir halde, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Radyal havalandirma kanallari, pistonun üst ve alt ölü noktalarinda güvenli yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Komple Piston NA Duo P

Metal gövdeli, özel profilli sizdirmazlik dudagina ve yastiklama tamponlarina sahip, çift etkili komple pistondur. Radyal havalandirma kanallari, pistonun üst ve alt ölü noktalarinda güvenli durus saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708

Merkel Komple Piston Pneuko G

Hafif metal gövdeye sahip, dar yapisi nedeniyle az yer kaplayan, entegre sizdirmazlik dudagi ve yataklama elemanina sahip, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte  edilebilmektedir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Kompakt Piston Sızdırmazlık Elemanı KDN

Pneuko G pistonlarda kullanilan sizdirmazlik elemanidir. Basinç aktivasyonu saglayan kanallari olan, çift etkili piston sizdirmazlik elemanidir. Kompakt yapisi nedeniyle kisa piston boylarina imkan tanimaktadir. Yuvarlatilmis sizdirmazlik profili ve esnek orta bölüm, iyi sizdirmazlik saglamanin yani sira, düsük sürtünme ile çalismayi ve etkili bir yag filmi olusumunu saglamaktadir. Malzeme : 72 NBR 708.

Merkel Kompakt Sızdırmazlık Elemanı Airzet PK, PR

Çift etkili bogaz (PR) ve piston (PK) sizdirmazlik elemanidir. PK piston sizdirmazlik elemanlarinda basinç aktivasyonu saglayan kanallar mevcuttur. Malzeme : 80 NBR 245001.

Merkel Komple Piston Pneuko M 210

Entegre miknatisa sahip, montaja hazir halde, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 75 FKM 181327.

Merkel Komple Piston Pneuko M 310

Entegre miknatisa sahip, montaja hazir halde, çift etkili komple pistondur. Piston koluna kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 80 AU 21000.

Merkel Yastıklama Keçesi AUDIP

Asinmaya mukavemetli poliüretan malzemeden üretilmektedir. Eksenel sizdirmazlik dudagi, dayama tampon dudagi ve akis kanallari sayesinde entegre çek valf fonksiyonuna sahip yastiklama keçesidir. Sabit ve güvenli bir yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 94 AU 925 ve 90 AU 924.

Merkel Yastıklama Keçesi DIP

Eksenel sizdirmazlik dudagi, dayama tampon dudagi ve akis kanallari sayesinde entegre çek valf fonksiyonuna sahip yastiklama keçesidir. Sabit ve güvenli bir yastiklama saglamaktadir. Malzeme : 90 NBR 108.

Merkel Toz Keçesi ASOB

NBR malzemeden üretilmis, standart pnömatik silindirlerde kullanilan sacsiz toz keçeleridir. Kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 90 NBR 101.

Merkel Toz Keçesi AUASOB

Asinmaya dayanikli poliüretan malzemeden üretilen toz keçeleridir. Iç çapinda destek dudagina sahiptir. Kolayca monte edilebilmektedir. Malzeme : 94 AU 925.

Merkel Toz Keçesi AS

Sacli toz keçesidir. Problemsiz ve güvenli bir montaj saglamaktadir. Malzeme : 90 NBR 101.

Merkel Yataklama Elemanı EKF

Standart pnömatik silindirlerde kullanilan, asinmaya dayanikli polyamid malzemeden üretilen piston yataklama elemanidir. Kolayca monte edilebilmektedir.

Merkel Yataklama Bandı FB

Piston yataklama elemanlarinin (FBA) ve bogaz yataklama elemanlarinin (FBI) üretiminde kullanilan yataklama bantidir. Çelik silindirler için bronz dolgulu PTFE 40/177024 malzemeden, hafif metal ve demir disi silindirler için karbonlu PTFE 25/177025 malzemeden üretilirler. Serit halinde metre olarak veya istenen ölçülerde kesilmis olarak sevk edilmektedir.

Özel Silindirler için Merkel Nutringler

Pnömatik silindirlerde kullanilan oval formlu nutringler gibi özel ürünler de üretilmektedir. Ayni sekilde kare kesitli piston koluna sahip pnömatik silindirler için kare profilli nutringler de gelistirilmektedir. Asinmaya dayanikli poliüretan malzemeden üretilmektedirler.

Merkel Milsiz Pnömatik Silindirler için PU Profiller

Tel takviyeli asinmaya dayanikli poliüretandan üretilmis hassas profillerdir. Pnömatik milsiz silindirlerde, pistondan kizaga harekete aktarmada, alt ve üst bant ya da hava kaçaklarina karsi iç sizdirmazlik bandi olarak kullanmak üzere üretilen profillerdir. Asinmaya dayanikli olup, sessiz çalisirlar.

Minyatür Pnömatik Sistemler için Merkel Sızdırmazlık Elemanı

Minyatür pnömatik silindirler için yüksek hassasiyette küçük sizdirmazlik elemanlaridir. Standart pnömatik sizdirmazlik elemanlarinin tiplerine ve profillerine benzer sekilde üretilmektedirler. Ürün yelpazesini nutringler, komple pistonlar ve nutring dudakli toz keçeleri olusturmaktadir ve standart ve özel malzemelerden üretilmektedir. Valf teknigi için özel tip ve profilde sizdirmazlik elemanlari da gelistirilmektedir.

C- O - Ringler

O-Ring

Minyatür pnömatik silindirler için yüksek hassasiyette küçük sizdirmazlik elemanlaridir. Standart pnömatik sizdirmazlik elemanlarinin tiplerine ve profillerine benzer sekilde üretilmektedirler. Ürün yelpazesini nutringler, komple pistonlar ve nutring dudakli toz keçeleri olusturmaktadir ve standart ve özel malzemelerden üretilmektedir. Valf teknigi için özel tip ve profilde sizdirmazlik elemanlari da gelistirilmektedir.

Özel Formlu O-Ring’ler

Stoklarda bulunan standart ölçülerin ve malzemelerin disinda müsteriye özel ürünler de gelistirilmektedir. Bu ürünler müsterilerin özel taleplerini karsilamakla birlikte farkli montaj ve çalisma kosullarina göre optimum uyum saglamaktadir. Bu ürünlerle statik makina elemanlarinin sivi ve gaz seklindeki akiskanlara karsi sizdirmazligi saglanmakla birlikte, istenirse eksenel, radyal ve salinim hareketlerinde de dinamik sizdirmazlik saglanabilmektedir.

Simriz® malzemeden mamul O-Ring’ler ve Özel Formlu O-Ring’ler

Simriz® malzemeden mamul O-Ring’ler tipki PTFE gibi benzer kimyasal akiskanlara ve +300 °C gibi yüksek sicakliklara dayanmaktadir. PTFE malzemeden farki elastik olmasidir. Bu özelligi ile siradan kauçuk karisimlarindan üretilmis O-Ring’lere kiyasla çok daha uzun ömürlü ve dirençlidir. Simriz® malzemeden mamul O-Ring’ler standart ölçülerde kisa sürede üretilmektedir.

Yüzey Islemeli O-Ring

O-Ring’in üst yüzeyinin muhtelif tozlar, özel gresler, emülsiyon veya cilalarla kaplanmasi ile üretilmektedir. Ana kauçuk malzeme ve bundan bagimsiz bir üst yüzey kaplamasi, optimum özellikler elde edilmesini saglar ve kolay bir montaj ile iyi bir sizdirmazlik saglar. Simrit’in kaplamali O-Ring’leri montaj ve yapisma (stick-slip) gibi uygulama problemlerini ortadan kaldirir. Ayni zamanda düsük bir montaj kuvveti ile montaj yapilmasini saglar.

Kapli O-Ring

Kauçuk çekirdek malzeme FKM veya Silikon’dan imal edilmektedir. Bu sekilde kapli O-Ringler statik sizdirmazlik için en ideal özellikleri elde etmis olur. FEP veya PFA kaplama, elastik olan çekirdek malzemeyi neredeyse tüm kimyasal ve mekanik etkilere karsi korur. Bu kombinasyonla kimyasal uygulamalar için çok yüksek bir kimyasal dayanim elde edilmektedir. Ayni zamanda –60 °C ile +260 °C arasinda çok iyi sicaklik dayanimi saglanir.